15 czerwca 2023
We współczesnym świecie wytworzenie nowego produktu, który ma szanse odnieść sukces rynkowy wcale nie jest tak prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Technologia wytwarzania, know-how, kapitał, wykwalifikowany i dobrze zmotywowany zespół pracowników; wszystkie te czynniki i być może jeszcze więcej są niezbędne do tego by przedsiębiorca mógł zaoferować swój produkt Klientom i mieć pewność, że zostanie pozytywnie odebrany. Trzeba jednak wiedzieć nie tylko, jak go zrobić, ale także – co należy zrobić, by uzyskać zainteresowanie, a w efekcie poświęconego czasu przedstawić rozwiązanie, które będzie cieszyć się uznaniem i powodzeniem.
To właśnie dlatego ważne jest, by w każdej organizacji, która planuje wydanie nowego produktu lub usługi zdawano sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem w biznesie jest proces Product Discovery. Na czym polega ten proces i dlaczego jest to podejście niezwykle istotne w uruchamianiu nowych rozwiązań dla rynku?
Osiągnięcie sukcesu z nowym rozwiązaniem wymaga nie tylko wiedzy branżowej, ale także zmysłu biznesowego oraz cechy, która nie zawsze jest doceniana w biznesie, a jaką jest empatia i umiejętność wczucia się w postawy naszego potencjalnego Klienta, tzn. jego potrzeby, wyzwania oraz oczekiwania wobec świata czy danego produktu.
Termin "Product Discovery" w tłumaczeniu na język polski oznacza „odkrywanie produktu”. Taka jest też istota tego rozwiązania – rozumie się przez to zbierania wymagań i oczekiwań do nowego produktu, ale także weryfikację założeń i szereg działań, które pozwolą na zidentyfikowanie potrzeb rynku w odniesieniu do produktu.
Według ogólnej definicji to proces, który ma na celu zredukowanie stopnia niepewności wokół koncepcji danego towaru lub usługi. Celem działań prowadzonych w tym zakresie jest sprawienie, by na rynek trafił taki produkt, który zyska zainteresowanie odbiorców. Podczas definiowania pojęcia Product Discovery trzeba mieć na uwadze, że:
Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na przeprowadzenie Product Discovery. Wszystko w tej kwestii zależy od specyfiki projektu. Inaczej będzie wyglądało odkrywanie produktu w przypadku tworzenia gry komputerowej, w inny zaś sposób należy podejść do koncepcji aplikacji webowej czy systemu księgowego. Można zrealizować ten proces za pomocą warsztatów Design Sprint, a także Design Thinking, czy chociażby podejść do tego zagadnienia zupełnie na nowo. Należy jednak pamiętać o tym, że proces ten powinien składać się z czterech najważniejszych etapów:
Te cztery elementy tworzą tzw. model Double Diamond.
Przez lata – aż do pierwszej połowy XX wieku – z punktu widzenia przedsiębiorcy było właściwie obojętne, co wyprodukował. Popyt ze strony klientów był tak wysoki, że firmy – zarówno wielkie fabryki, jak i małe, lokalne sklepiki – nie miały problemu ze zbytem produktów. Taką rzeczywistość określano jako tzw. orientację produktową. W tradycyjnym podejściu przedsiębiorca stawia hipotezę („klienci kupią produkt X/usługę Y”), a jej weryfikacja ma miejsce w praktyce.
Obecnie to przedsiębiorcy muszą zawalczyć, by zainteresować klientów oraz zdobyć ich zainteresowanie. Mamy zatem do czynienia z orientacją marketingową (sprzedażową). Konieczne jest ustalenie, jakich rozwiązań potrzebują konsumenci; rozumie się przez to cechy użytkowe, funkcjonalności itp. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia sytuacji, w której produkt okaże się po prostu nietrafiony – niestety, w pełni nie chronią przed tym nawet ogromne kwoty wydane na rozwój produktu, przeszkolenie sprzedawców itp.
W takiej sytuacji przedsiębiorcy przychodzi z pomocą koncepcja Product Discovery. Czasem niedoceniana, w rzeczywistości stanowi ona kluczowy etap w opracowaniu istoty produktu, a zatem także jego rozwoju.
W fazie prac eksperymentalnych nad produktem trzeba przeprowadzić badania dotyczące kilku kluczowych kwestii. Oto niektóre z nich:
Odpowiedzi na te pytania powinny być zgodne z wizją produktu, czyli tym, jak będzie wstępnie wyglądał nasz produkt. Warto już na tym etapie konsultować się z potencjalnymi klientami, by zorientować się, czy ta wstępna wizja spotyka się z zainteresowaniem ze strony rynku.
W zależności od branży oraz rodzaju produktu stosuje się takie metody analityczne jak na przykład:
Product Discovery odnosi się zarówno do wstępnych koncepcji, jak i już wypuszczonych na rynek produktów. W przypadku tych ostatnich można wypuszczać poprawki (patche). Mają one za zadanie poprawić wydajność pracy aplikacji, dodać nowe funkcjonalności i/lub naprawić stwierdzone błędy. Zanim jednak ulepszenia te zostaną wydane, konieczne jest zbadanie odczuć ze strony rynku. Tym właśnie zajmuje się w ramach Product Discovery.
Product Discovery nie powinien być działaniem ad hoc. Wręcz przeciwnie – prawidłowo przeprowadzone odkrywanie produktu to zaplanowany proces składający się z kilku etapów. Jeśli zgłębisz literaturę naukową dotyczącą marketingu i zarządzania, przekonasz się, że poszczególni autorzy stosują różne podejścia, jeśli chodzi o cykl Product Discovery.
Nie chcemy komplikować tego tematu, dlatego prezentujemy Ci dość proste podejście. Zgodnie z nim Product Discovery jest przedsięwzięciem złożonym z takich faz jak:
Ustalenie wymagań klienta
Na początku konieczne jest określenie, jakie są wymagania klienta, który chce np. z pomocą software house’u stworzyć produkt cyfrowy. Przykładowo, jeśli jest to zamiar stworzenia programu online do fakturowania, trzeba już na tym etapie ustalić, jakie rodzaje dokumentów powinny być dostępne, co z możliwością ich automatycznej wysyłki do klienta itp.
Trzeba pamiętać, że – przynajmniej, jeśli chodzi o rozwiązania cyfrowe – na tym etapie analizuje się potrzeby KLIENTA-ZLECENIODAWCY, który chce stworzyć dany produkt.
Po zdefiniowaniu potrzeb zleceniodawcy należy przejść do weryfikacji potrzeb grupy docelowej.
Przeanalizowanie potrzeb grupy docelowej
Szczególnie w branży IT ustalenie tego, jaka jest grupa docelowa, powinno być wynikiem konsultacji między firmą wykonawczą oraz klientem zlecającym.
Trzeba na tym etapie znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak na przykład: Czy aplikacja webowa będzie przeznaczony dla wąskiej niszy lub szerokiego grona odbiorców? Czy korzystanie z niej wymaga określonych umiejętności (jest to ważne np. w przypadku oprogramowania specjalistycznego)?
Określenie czasu i kosztu realizacji projektu oraz terminu zwrotu z inwestycji
Po tym, jak zostanie przeprowadzony proces odkrywania produktu, trzeba jeszcze zaplanować jego przygotowanie. Plan projektu powinien uwzględniać następujące kwestie:
W zasadzie nie powinno nikogo zaskakiwać, że podejście określane jako Product Discovery staje się z roku na rok coraz bardziej rozpowszechnione na całym świecie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie liczne korzyści wynikające z tej koncepcji. O jakich zaletach mowa? Cóż, jest ich wiele – poniżej przedstawiamy niektóre spośród wszystkich plusów, które zaobserwowaliśmy w ramach naszej codziennej pracy z klientami:
Przedstawiliśmy Ci solidną dawkę wiedzy na temat rozwiązania, jakim jest Product Discovery. Oprócz tego warto wiedzieć, jak zacząć stosować Product Discovery w praktyce. Firma, której kadra kierownicza chce wdrożyć ten sposób działania, powinna mieć na uwadze takie kwestie jak na przykład:
Opisane w tekście zalety sprawiają, że Product Discovery jest stosowane np. w przypadku tworzenia stron internetowych. Kiedy członkowie naszego zespołu pracują nad takim projektem, w fazie Product Discovery zajmują się oni np. takimi kwestiami jak:
Efektem pomyślnie wdrożonego projektu. Product Discovery jest jego wyprodukowanie oraz dostarczenie do klienta (Product Delivery). Pierwszy z wymienionych etapów, tzn. odkrywanie produktu, możemy potraktować jak przygotowanie do sposobu, w jaki będzie tworzony dany produkt (usługa). A zatem, możemy traktować Product Discovery jako wytyczne, swego rodzaju ogólny view.
To już wszystko, co chcieliśmy Ci napisać na temat Product Discovery. W pewnym uproszczeniu należy traktować tę koncepcję jak drogowskaz pokazujący, czy warto stworzyć dany produkt, a jeśli tak, jaka powinna być jego ostateczna forma.
Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą faza badań z obszaru Product Discovery kończy się wraz z rozpoczęciem działań projektowych (faza develop w modelu Double Diamond). Nie oznacza to jednak, że badania te powinny zostać całkowicie zakończone. Wręcz przeciwnie – powinno nastąpić wówczas przejście do kolejnej fazy, czyli Continuous Product Design. Takie rozwiązanie pozwala na kontynuowanie prac badawczych i odkrywanie kolejnych potrzeb równocześnie z pozostałymi pracami nad produktem.
Jeśli chodzi o wdrożenie Product Discovery, nieprzypadkowo używamy słowa „proces”. W rzeczywistości bowiem Product Discovery nie jest jednorazowym działaniem, ale raczej procesem składającym się z szeregu czynności. Trzeba bowiem odkryć produkt, udoskonalić jego koncepcję, wytworzyć, dostarczyć klientom, a następnie rozwijać – konkurencja w biznesie nie śpi i stale szuka okazji na to, by przejąć klientów.
Taki stan rzeczy sprawia, że należy na bieżąco analizować dany produkt oraz odczucia rynku względem niego. Feedback może być kluczowy z punktu widzenia rozwoju danego rozwiązania.
Jeśli chodzi o Product Discovery, przebieg tego procesu może różnić się w zależności od rodzaju planowanego produktu, specyfiki danej niszy rynkowej itp. Wiemy jedno – kluczem do sukcesu jest zgodna praca zespołowa specjalistów z różnych dziedzin. Przykładowo, w branży IT programiści tworzą kod do aplikacji, sieciowcy dbają o to, by program był dostępny online, a UX designerzy zastanawiają się, co zrobić, by korzystanie z oprogramowania było wygodne z punktu widzenia przeciętnego użytkownika. Praktyka biznesowa pokazuje, że osiągnięcie sukcesu w pojedynkę jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Praktyka biznesowa pokazuje, że za sukcesem zarówno małych rodzinnych firm, jak i wielkich, globalnych marek zazwyczaj stoją zespoły pasjonatów z różnych dziedzin. To dzięki ich wspólnej pracy możliwe było przygotowanie znanych na całym świecie produktów.
Warto poczytać:
https://www.synergylab.pl/design-thinking-czyli-myslenie-projektowe/
https://www.synergylab.pl/design-sprint-co-to-jest/
https://www.atlassian.com/pl/agile/product-management/requirements